
Produkt uhonorowany znakiem „JAKOŚĆ TRADYCJA”
Ser Rycki Edam — zalety







tradycyjna receptura i prosty skład
Tradycyjna receptura, naturalne składniki i prosty skład — to dzięki nim ser Rycki Edam, wyróżniony znakiem Jakość Tradycja, charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami smakowymi.
bez konserwantów i bez GMO
W składzie sera Rycki Edam znajdują się tylko niezbędne składniki. Nasz ser powstaje bez konserwantów, a użyte mleko wyprodukowano bez stosowania GMO.
najlepsze mleko z naturalnych terenów
Ser Rycki Edam wyprodukowany jest z krowiego mleka najwyższej jakości, które pochodzi z naturalnych terenów naszego regionu.
zdrowy i bogaty w wapń
Ser Rycki Edam to jeden z tych produktów, które obfitują w białko i wapń* — pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
* Źródło danych: urodaizdrowie.pl/produkty-bogate-w-bialko-i-wapn-to-nie-tylko-mleko-co-zawiera-duzo-bialka-sprawdz
produkt dla aktywnych
Spożywając dania z serem Rycki Edam, dostarczamy organizmowi ważnych składników odżywczych, które dodają siły i energii.
produkt przyjazny środowisku
Ser Rycki Edam zyskał nowy format opakowania typu Flow Pack, które zawiera znacznie mniej folii w porównaniu do standardowego opakowania typu Otwórz/Zamknij. Ciągle pracujemy nad ich udoskonalaniem, aby żyć w przyjaźni z naturą.
Aktualności
Ser Rycki Edam wyróżniony znakiem „Jakość Tradycja”
Kampania promocyjna sera Rycki Edam
Historia Ryckiego Edama
News01.05.2021
Ser Rycki Edam wyróżniony znakiem „Jakość Tradycja”

Najbardziej znany produkt ze Spółdzielni Mleczarskiej Ryki — ser Rycki Edam — został wyróżniony certyfikatem „Jakość Tradycja”, przyznawanym regionalnym produktom wysokiej jakości i produktom naturalnie tradycyjnym, które posiadają długoletnią tradycję wytwarzania. Ser Rycki Edam to łagodny ser typu holendersko-szwajcarskiego o delikatnym smaku, wzbogaconym orzechową nutą. Na jego walory smakowe ma wpływ receptura doskonalona od pokoleń przez ryckich serowarów oraz wysokiej jakości mleko, od krów wypasanych na naturalnych łąkach pachnących ziołami i kwiatami.
Czym jest certyfikat „Jakość Tradycja”
Certyfikat „Jakość Tradycja” to ważne wyróżnienie dla produktów, które charakteryzują się tradycyjnym składem, sposobem wytwarzania i szczególną jakością. Bardzo istotnym kryterium certyfikacyjnym jest także co najmniej 50-letni rodowód produktu. System stawia na jakość produktu — do systemu przyjmowane są wyłącznie produkty wysokiej jakości, która wynika z ich tradycyjnego charakteru, posiadające szczególną jakość, reputację lub cechy odróżniające je od innych, należących do tej samej kategorii. Otrzymując certyfikację, producent deklaruje zachowanie wyższych standardów produkcyjnych oraz wyjątkowych cech produktu. Decyzją z dnia 12 czerwca 2007 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznał system „Jakość Tradycja” za krajowy system jakości żywności.
W kontekście przyznanego wyróżnienia zależy nam na tym, by smak sera Rycki Edam mogła poznać jak największa grupa konsumentów. Dlatego też, korzystając ze wsparcia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, przygotowaliśmy szerokie działania promocyjne, które zostaną przeprowadzone w TV, Internecie, prasie oraz na tablicach billboardowych.
News01.05.2021
Kampania promocyjna sera Rycki Edam

Kampania promocyjna sera Rycki Edam informująca o wyróżnieniu certyfikatem „Jakość Tradycja” będzie prowadzona w okresie od kwietnia 2021 roku do czerwca 2022 roku na terenie Polski oraz Chorwacji.
W ramach prowadzonych działań, reklamy sera Rycki Edam będziemy mogli zobaczyć w:
- TV — w postaci 15-sek. spotu reklamowego
- prasie — w postaci reklam infograficznych prezentujących walory produktu
- outdoorze — w postaci plakatów na billboardach o wymiarach 5,04 x 2,38 m
- Internecie — w postaci postów w social mediach (Facebook, Instagram) oraz przepisów kulinarnych video na YouTube oraz licznych konkursów z nagrodami
- aplikacji mobilnej — w postaci materiałów edukacyjnych
- materiałach graficznych i gadżetach dystrybuowanych w ramach konkursów
Na bieżąco będą się pojawiały wpisy informujące o szczegółach opisanych powyżej działań.
News01.05.2021
Historia Ryckiego Edama

Wytwarzanie serów na terenach ryckich to tradycja wielu pokoleń. Źródła dowodzą̨, że w dawnych czasach przy każdym dworze znajdował się tzw. serownik, w którym wytwarzano sery na własny użytek. Mnogość naturalnych łąk i pastwisk sprzyjała hodowli bydła mlecznego, która przyczyniła się̨ do produkcji mleka, a tym samym do rozwoju zagrodowego serowarstwa.
W latach 60. i 80. XX wieku prawie każde gospodarstwo w okolicach Ryk posiadało krowy. Sery, które przygotowywały wówczas gospodynie domowe stały się nieodłącznym elementem diety tutejszych mieszkańców. Tak rozpoczęła się̨ historia sera Rycki Edam.
Jak powstaje Rycki Edam?
Rycki Edam to ser o kremowej barwie, jednolitym i elastycznym miąższu, który dojrzewa w prostych blokach, o wadze ok. 2,5 kg. W przekroju sera widoczne są okrągłe lub owalne oczka, których wielkość nie przekracza rozmiarów dużej czereśni. Dzięki specjalnemu procesowi dojrzewania ser uzyskuje łagodny, lekko orzechowy smak i zapach. Po dłuższym dojrzewaniu ser Rycki Edam nabiera dodatkowo lekko pikantnego smaku, który nadaje mu niepowtarzalnego charakteru.
Głównym składnikiem sera Rycki Edam jest mleko najwyższej jakości, które pochodzi od krów wypasanych na naturalnych łąkach. Smak oraz jego receptura od kilkudziesięciu lat są niezmienne. Tradycja i doświadczenie wielu pokoleń mistrzów serowarstwa, wspierane nowoczesną technologią produkcji, sprawiły, że ser Rycki Edam wyróżnia się̨ niepowtarzalnym smakiem i najwyższą̨ jakością̨. Na utrzymanie standardów i wysokiej jakości produktów SM Ryki wpływ ma m.in. własna baza surowcowa, którą tworzą od lat członkowie spółdzielni pod czujnym okiem akredytowanego laboratorium.
Produkcja sera Rycki Edam odbywa się w kilku etapach. Pierwszym jest przyjęcie i ocena surowca w laboratorium. W drugim etapie mleko poddawane jest obróbce termicznej oraz procesowi normalizacji tłuszczu, po czym trafia do kotła serowarskiego, gdzie następuje tzw. zaprawianie mleka – do surowca dodaje się kultury bakterii, podpuszczkę̨ oraz dodatki serowarskie. Kultury bakterii odpowiedzialne są̨ za „dziury” w serze oraz wyjątkowy, wyrafinowany smak.
Powstałą gęstwę̨ umieszcza się w specjalnych formach pod prasą serową i formuje w bloki. Po wyjęciu z form, ser przenosi się do solowni, gdzie poddaje się go kąpieli solankowej. Podczas kolejnego etapu ser pakowany jest w termokurczliwe worki i poddawany dojrzewaniu na świerkowych deskach, gdzie pod czujnym okiem serowarów z każdym dniem dojrzewa i nabiera charakterystycznych walorów smakowych. Po zakończeniu tego procesu przechodzi ocenę̨ jakości, jest konfekcjonowany i poprzez sieć dystrybucji trafia na stoły konsumentów.
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →

Aplikacja Ser Rycki Edam dla konsumentów!

Smakoszu Ryckiego Edama, mamy dla Ciebie całą SERię niespodzianek! Znajdziesz je w naszej aplikacji, którą możesz POBRAĆ na swój telefon i zyskać bezpośredni dostęp do serowych przepisów i ciekawostek. Dzięki niej sprawdzisz aktualną jakość powietrza i znajdziesz wskazówki dotyczące segregacji śmieci oraz gry edukacyjne dla najmłodszych. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy także zestaw porad, z których dowiesz się, jak być Aktywnym na SERio!

Ser Rycki Edam
Przepisy
Rycki Edam w chrupiącej panierce z sosem z żurawiny
Pasta kanapkowa z Ryckim Edamem
Omlet z Ryckim Edamem, szynką i szpinakiem z sosem jogurtowym z curry
Sałatka arbuzowa z serem Rycki Edam
Bułeczki śniadaniowe z serem Rycki Edam z dipem kaparowym z limonką
Tarta z Ryckim Edamem i porem
Muffiny jajeczne z Ryckim Edamem, szynką i brokułami
Pierś kurczaka faszerowana szpinakiem i suszonymi pomidorami pod pierzynką z sera Rycki Edam
Oryginalne placki ziemniaczane z serem Rycki Edam i dipem śmietankowym z łososiem
Zupa–krem z pieczarek z serem Rycki Edam
Przepis
Rycki Edam w chrupiącej panierce z sosem z żurawiny
Potrzebne składniki:
- ser Rycki Edam – 40 dag – kawałek do pokrojenia na podłużne kawałki
- mąka – 1½ szklanki
- 3 jajka
- bułka tarta – 1½ szklanki
- olej do smażenia
Sos z suszonej żurawiny – składniki:
- 4 łyżki suszonej żurawiny
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- sok z połówki cytryny
Przygotowanie:
- Ser Rycki Edam kroimy w podłużne kawałki o grubości do 1,5 cm.
- Obtaczamy je kolejno w mące, jajku i bułce. By panierka była gruba i utrzymała ser w środku, obtaczamy kawałeczki raz jeszcze w jajku i bułce tartej.
- Tak przygotowany ser smażymy na głębokim, rozgrzanym oleju na złoty kolor i odsączamy na papierowym ręczniku.
- Przygotowanie sosu z żurawiny: Wszystkie składniki sosu mieszamy. Gotujemy kolejne 2 minuty i blendujemy.
- Chrupiący ser podajemy od razu po usmażeniu. Dodajemy sos z żurawiny do smaku.
Przepis
Pasta kanapkowa z Ryckim Edamem
Potrzebne składniki:
- ser Rycki Edam – 60 dag (3 x 20 dag na każdą pastę)
- majonez – 3 x 2 łyżki na każdą pastę
- rozdrobniony czosnek – 3 x 1 łyżka na każdą pastę
- dodatkowe ulubione składniki do smaku
- do pasty nr 1: tuńczyk, kapary, szczypiorek
- do pasty nr 2: ogórek kiszony, koperek, czerwona cebula
- do pasty nr 3: bazylia, suszony pomidor, oliwki
Przygotowanie:
- Rycki Edam ścieramy na tarce lub blendujemy.
- Dodajemy 2 łyżki majonezu i czosnek.
- Do tak powstałej bazy, dodajemy ulubione dodatki, np. suszone pomidory, czosnek, kiszone ogórki, tuńczyka lub inne składniki, wedle uznania.
- Pastę podajemy z ulubionym pieczywem, np. z dodatkiem pomidorków z chlebem żytnim, pastę z tuńczykiem – z krakersami bądź świeżymi warzywami.
Przepis
Omlet z Ryckim Edamem, szynką i szpinakiem z sosem jogurtowym z curry
Potrzebne składniki na patelnię o średnicy ok. 24 cm:
- 2 jajka
- ser Rycki Edam w plastrach – 10 dag
- szynka – 4 plastry
- świeży szpinak – garść
- sól – szczypta
- pieprz – szczypta
- masło klarowane
- 50 ml mleka
Przygotowanie:
- Szynkę kroimy w kosteczkę.
- Szpinak siekamy.
- Jajka roztrzepujemy z odrobiną mleka lub wody.
- Doprawiamy solą i pieprzem.
- Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i podsmażamy szynkę.
- Jajka wylewamy na patelnię z wędliną i dodajemy szpinak.
- Na powstałą masę układamy plasterki sera Ryckiego Edama.
- Smażymy, aż jajko się zetnie. Składamy omleta, wykładamy na talerz i dekorujemy.
Opcjonalnie: sos jogurtowy z curry
Składniki:
- 150 ml jogurtu naturalnego
- łyżka majonezu
- sól, pieprz kolorowy – szczypta
- curry – szczypta
Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, podajemy razem z omletem, na koniec posypujemy posiekaną pietruszką i szpinakiem oraz polewamy sosem jogurtowym.
Przepis
Sałatka arbuzowa z serem Rycki Edam
Potrzebne składniki:
- 1/4 średniej wielkości arbuza (można zastąpić świeżymi malinami, truskawkami, borówkami lub jagodami)
- 15 dag sera Rycki Edam
- 1/2 pęczka bazylii
- 1/2 cytryny
- sos tabasco
- łyżeczka miodu
- oliwa
- sól- szczypta
- kolorowy pieprz- szczypta
Przygotowanie:
- Arbuza myjemy, kroimy w kostkę, usuwamy pestki (można użyć innych sezonowych owoców, np. maliny, truskawki czy borówki).
- Ser Rycki Edam kroimy w kostkę.
- Myjemy listki bazylii i kroimy na mniejsze kawałki.
- Wyciskamy sok z połowy cytryny, mieszamy go z oliwą, solą, miodem, tabasco i świeżo zmielonym pieprzem. Energicznie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Wszystkie składniki układamy na talerzu, polewamy sosem i posypujemy pozostałą nieposiekaną bazylią.
Przepis
Bułeczki śniadaniowe z serem Rycki Edam z dipem kaparowym z limonką
Potrzebne składniki:
- 4 łyżki mąki (łącznie 50 dag)
- 1 małe opakowanie suchych drożdży
- 300 ml letniego mleka
- 1/2 łyżeczki cukru
- sól – szczypta
- 10 dag żółtego sera Rycki Edam
- 3 łyżki oleju
- 1 jajko
Przygotowanie:
- Mąkę (4 łyżki) wsypujemy do miski, robimy małe wgłębienie, wsypujemy drożdże oraz cukier, wlewamy letnie mleko i mieszamy rozczyn.
- Obsypujemy mąką i odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce na ok. 15 minut.
- Do wyrośniętego rozczynu dodajemy sól, olej oraz resztę mąki. Wyrabiamy ciasto tak, aby nie kleiło się do rąk (w razie potrzeby podsypujemy delikatnie mąką). Formujemy kulę, posypujemy mąką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. godzinę.
- Po wyrośnięciu formujemy małe kulki i odstawiamy na chwilę do ponownego wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki (ok. 10 minut), smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy cienko pokrojonym w niteczki/paski serem.
- Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez ok. 20 minut.
Dip kaparowy
Składniki:
- 2 łyżki majonezu
- 1/3 szklanki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki pokrojonych kaparów
- 1 łyżka soku z limonki lub cytryny
- 1 łyżka musztardy typu dijon
- 1/2 łyżeczki sosu sojowego
- sól – szczypta
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki energicznie ze sobą mieszamy, odstawiamy na czas pieczenia bułeczek, by wszystkie składniki dobrze się przegryzły.
Świeżo upieczone bułeczki maczamy w przygotowanym dipie.
Przepis
Tarta z Ryckim Edamem i porem
Potrzebne składniki na formę o średnicy 15–20 cm:
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 2 pory
- 100 g startego sera Rycki Edam
- 2 łyżki szczypiorku
- sól i pieprz – szczypta
- 100 ml śmietany 12%
- 3 jajka
- 2 łyżki masła
Przygotowanie:
- Ciasto rozwałkowujemy do wielkości przygotowanej blachy.
- Pory myjemy i kroimy na bardzo cienkie krążki, podsmażamy na maśle i pozostawiamy do ostygnięcia.
- Jaja mieszamy energicznie trzepaczką, dodajemy śmietanę, energicznie mieszamy.
- Doprawiamy powstałą masę solą i pieprzem, wylewamy na umieszczone w blasze ciasto.
- Na śmietanowo – jajeczną masę wykładamy krążki pora, po czym równomiernie pokrywamy całość startym serem.
- Tartę pieczemy ok. 25 minut w temperaturze 200 stopni C aż się zrumieni. Podajemy na ciepło lub na zimno.
Przepis
Muffiny jajeczne z Ryckim Edamem, szynką i brokułami
Potrzebne składniki (na 6 sztuk):
- 1/2 brokuła (300 g)
- 6 jajek
- 1/2 ząbka czosnku
- sól i pieprz – szczypta
- opcjonalnie – szczypta płatków chili
- 4 plasterki szynki (np. zwykłej lub dojrzewającej)
- 50 g startego sera Rycki Edam
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- oliwa do natłuszczenia formy
Przygotowanie:
- Do gotującej się wody wkładamy połówkę brokuła. Gotujemy przez ok. 3 minuty, po wyciągnięciu kroimy na małe kawałki.
- Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C.
- W misce roztrzepujemy 3 jajka z dodatkiem posiekanego czosnku, soli i pieprzu oraz opcjonalnie płatkami chili.
- Dodajemy brokuły, pokrojoną w kosteczkę szynkę, starty ser oraz szczypiorek. Składniki mieszamy łyżką. Po wymieszaniu dodaj kolejne 3 jajka. Wymieszaj.
- 6 żaroodpornych kokilek (lub 6 wgłębień w formie do muffinów lub 6 foremek silikonowych) natłuszczamy oliwą lub masłem, napełniamy masą i wstawiamy do piekarnika.
- Pieczemy przez ok. 20 minut, do uzyskania złotego koloru.
- Podajemy na ciepło lub zimno.
Przepis
Pierś kurczaka faszerowana szpinakiem i suszonymi pomidorami pod pierzynką z sera Rycki Edam
Potrzebne składniki:
- podwójna pierś z kurczaka
- 1 jajko
- ser Rycki Edam (50 g)
- sól i kolorowy pieprz – szczypta
- garść szpinaku i suszonych pomidorów
- olej do smażenia
- bułka tarta
Przygotowanie:
- Każdą pierś z kurczaka przecinamy wzdłuż, żeby otrzymać cztery duże płaty.
- Jajko wbijamy do miseczki, mieszamy. Dodajemy do niego przyprawy i mieszamy.
- Siekamy drobno umyty szpinak i suszone pomidory, doprawiamy solą i pieprzem, a uzyskaną pastę dodajemy do środka mięsa, zawijamy.
- Kawałki mięsa maczamy w przyprawionym jajku, następnie bułce tartej i kładziemy na rozgrzany na patelni olej. Smażymy na rumiano z obu stron.
- Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Rozkładamy na usmażonym mięsie. Doprawiamy do smaku świeżo zmielonym kolorowym pieprzem.
- Pod patelnią zmniejszamy płomień. Mięso smażymy jeszcze chwilę, aż ser się roztopi.
- Podajemy z puree ziemniaczanym, ziemniakami pieczonymi w mundurkach, kaszą lub ryżem, z surówką z marchewki i selera lub grillowanymi warzywami.
Przepis
Oryginalne placki ziemniaczane z serem Rycki Edam i dipem śmietankowym z łososiem
Potrzebne składniki (na 8 placków):
- 4 ziemniaki
- 100 g sera Rycki Edam
- 2 jajka
- 1 łyżka mąki pszennej
- 2 łyżki posiekanego koperku
- sól i pieprz- szczypta
- olej do smażenia
- dodatki: kwaśna śmietana wymieszana z pokrojonym łososiem wędzonym (wedle uznania)
Przygotowanie:
- Obrane ziemniaki i ser ścieramy na tarce o dużych oczkach.
- Dodajemy jajko, mąkę, koperek, sól i pieprz, mieszamy.
- Smażymy na mocno rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron.
- Po usmażeniu podajemy z sosem śmietanowym z dodatkiem pokrojonego wędzonego łososia. Ozdabiamy gałązką świeżego koperku i plasterkiem cytryny.
Przepis
Zupa–krem z pieczarek z serem Rycki Edam
Potrzebne składniki:
- 20 dag sera Rycki Edam w plastrach
- 2 łyżki oliwy
- 1 cebula
- 1/2 małego pora
- 500 g pieczarek
- 1/2 marchewki
- 1/2 pietruszki
- 1 mały ziemniak
- 600 ml bulionu
- 100 ml śmietanki 18%
- sól, pieprz – szczypta
- natka pietruszki do dekoracji
Przygotowanie:
- Do garnka z oliwą wrzucamy pokrojoną w kosteczkę cebulę i pokrojonego pora, smażymy do zeszklenia. Następnie dodajemy umyte oraz pokrojone pieczarki i smażymy ok. 10 minut co chwilę mieszając.
- Dodajemy obraną i startą na tarce marchewkę oraz pietruszkę, a także obranego i pokrojonego w kosteczkę ziemniaka. Mieszamy i smażymy wszystko razem, w międzyczasie doprawiamy solą i pieprzem.
- Wlewamy gorący bulion i gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Miksujemy blenderem, pod koniec dodajemy śmietanę i pokrojony na paseczki ser Rycki Edam i ponownie blendujemy całość.
- Zupę można udekorować plasterkami zrumienionych na maśle pieczarek oraz natką pietruszki.
Pieczarki można zastąpić innymi grzybami sezonowymi, np. kurkami.
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →
← Poprzedni
Następny →